Izlases

Latvija frisbijs pēc varenā 2019. gada gatavojas jauniem izaicinājumiem

Gadam strauji aizvadot savas pēdējās stundas un cilvēkiem arvien vairāk sociālajos medijos atrādot savus 2019. gada notikumus, arī mēs vēlējāmies sagatavot atskatu par šo tik ļoti īpašo gadu Latvijas frisbijā. Šajā gadā Latvijas frisbija izlases izcīnījušas medaļas vairākos Eiropas čempionātos, kā arī mūsu U-24 izlase pārsteidza visu pasauli. Tāpat “Salaspils MIX” kļuva par pirmo Latvijas komandu, kas kļuvusi par Eiropas klubu čempioni. Pozitīvas tendences bija arī pašmāju sacensībās, kur tika sadalīti arvien jauni medaļu komplekti.

Latvijas frisbijistes no Portugāles smiltīm pārved pirmo medaļu

Jau maijā Latvijas sieviešu izlase devās uz Portugāli, kur startēja Eiropas pludmales frisbija čempionātā. Pēc diviem zaudējumiem Latvijas izlase prata sasparoties un izcīnīt četras uzvaras pēc kārtas, iekļūstot pusfinālā. Tostarp tika izcīnīta uzvara arī pret pašreizējām pasaules un Eiropas čempionēm krievietēm, turklāt Latvija bija vienīgā izlase, ko mūsu austrumu kaimiņienes čempionāta gaitā nepārspēja. Pusfinālā latvietes atkārtoti zaudēja Spānijai, bet cīņā par bronzu revanšējās pret Dāniju, tādējādi izcīnot Latvijas vēsturē pirmo medaļu Eiropas vai pasaules čempionātā pieaugušajiem.

Paldies Latvijas izlases spēlētājām: Ievai Grabei (kapteine), Līgai Nātiņai (spēles gara kapteine), Esterei Moorlatai, Evijai Arstei, Katrīnai Ancei Gasiņai, Lāsmai Kubickai, Montai Podumai, Santai Možeikai, Santai Siņicai, Lindai Gulbei, Dacei Cīrulei, Jūlijai Arefjevai, Undīnei Vekterei, kā arī trenerim Jānim Bernānam!

Latvijas vīri izcīna vēsturiskas uzvaras un aizstāv pozīciju

Turpinājumā Latvijas vīriešu izlase Ungārijā piedalījās Eiropas čempionātā uz zāliena laukumiem. Kopumā 11 spēlēs Latvijas vīri izcīnīja piecas uzvaras, pirmo reizi vēsturē pārspējot Francijas un Zviedrijas izlases. Sacensības Latvija otro čempionātu pēc kārtas noslēdza desmitajā pozīcijā, kas ir visu laiku labākais rezultāts. Turklāt šogad čempionātā startēja 20 komandas, kas ir vairāk nekā pirms četriem gadiem.

Paldies Latvijas izlases spēlētājiem: Mārtiņam Gusāram (kapteinis), Mārtiņam Taurenim (spēles gara kapteinis), Emīlam Elksnītim, Igoram Minovam, Jānim Bernānam, Arvīdam Žanim Orlovskim, Ģirtam Betmanim, Ričardam Racinam, Naurim Jasukevičam, Alvim Viļumsonam, Ivanam Mihailovam, Tomam Ābeltiņam, Renāram Niedram, Reinim Otisonam, Mārtiņam Saulītei, Didzim Malderim un Ērikam Podgurskim!

“Norakstītā” U-24 izlase pārsteidz pasauli

Vien nepilnas divas nedēļas vēlāk daļa no šiem spēlētājiem startēja pasaules U-24 čempionātā, kur kopā ar meitenēm jauktā izlase piedzīvoja debiju šādās sacensībās. Latvijas jaunieši čempionātu iesāka nāves grupā kopā ar nepārspēto ASV, spēcīgo Nīderlandi, Franciju un Lielbritāniju. Vēl pirms čempionātā eksperti norakstīja Latvijas izredzes izkļūt no grupas, tomēr tieši mūsu spēlētāji izrādījās otrie spēcīgākie grupā, atzīstot vienīgi amerikāņu pārākumu. Arī otrajā čempionāta kārtā Latvijas izlase cīnījās pārliecinoši, pārspējot čehus, spēcīgos vāciešus un pavisam negaidīti sagraujot pasaules varenos kanādiešus. Tas mūsu izlasei pavēra ceļu uz ceturtdaļfinālu, kur tika pieveikta spēcīgā Polija. Pusfināla mačā Latvijas izlasei teicami cīnījās pret pagājušā čempionāta finālistiem japāņiem. Pirmo puslaiku dramatiskā cīņā ar vadību noslēdza mūsu jaunie talanti, tomēr pēc pārtraukuma japāņi veica lielu izrāvienu. Mača izskaņā Latvijas izlase guva četrus punktus pēc kārtas, tomēr ar to bija par maz. Cīņā par bronzu Latvija līdzvērtīgā cīņā zaudēja Singapūrai, noslēdzot čempionātu soli aiz pjedestāla. Iepriekš mazas ekspektācijas sniegusī Latvija, kuras sastāvā bija vien 15 spēlētāji, beigās bija spēcīgākā no Eiropas vienībām.

Paldies izlases spēlētājiem: Jānim Bernānam (kapteinis), Emīlam Elksnītim (spēles gara kapteinis), Arvīdam Žanim Orlovskim, Ērikam Podgurskim, Didzim Malderim, Naurim Jasukevičam, Tomam Ābeltiņam, Bruno Jurginsonam, Kristīnei Gūtmanei, Kristiānai Kazakupčai, Helēnai Orlovskai, Helēnai Dreimanei, Santai Siņicai, Katrīnai Ancei Gasiņai un Undīnei Veikterei!

U-20 izlase ar neticamu atspēlēšanos izcīna vēsturisku titulu

Ar to Latvijas izlašu starti 2019. gadā nebeidzās. Šogad pirmo reizi Latvijas izlases bija pārstāvētas četros dažādos liela mēroga turnīros. Latvijas U-20 izlase, pateicoties Eiropas frisbija federācijas atbalstam, startēja pirmajā Eiropas junioru čempionātā jauktajā grupā. Ceļu līdz finālam Latvijas spēlētāji veica bez lielām grūtībām, tomēr zelta mačs pret Spāniju izvērtās ārkārtīgi dramatisks. Spānija iesāka spēcīgi, nedodot Latvijas frisbijistiem lielas cerības. Neilgi pirms pirmā puslaika beigām Latvija bija iedzinējos ar 2:7. Pēc minūtes pārtraukuma mūsu izlase atgriezās spēlē ar jaunu joni un guva četrus punktus pēc kārtas. Tas ļāva pārtraukumā doties ar nieka divu punktu deficītu. Otrajā puslaikā Latvijas izlase pārliecinoši dominēja, pārņemot vadību un triumfējot vēsturiskā Eiropas čempionātā.

Paldies izlases spēlētājiem: Artim Lapsiņam (kapteinis), Imantam Ilgažam (spēles gara kapteinis), Andrejam Jēgeram, Kristīnei Lazdānei, Elizabetei Alīnai Krastiņai, Aleksandram Černovam, Katrīnai Ancei Gasiņai, Sabinai Bārtulei, Druvim Reinikam, Evelīnai Petrovskai, Mārim Lukševicam, Agrim Zvirgzdiņam, Luīzei Glaudānei, Ernestam Vīlipam, Evitai Račickai, kā arī trenerim Jānim Bernānam.

Veiksmīgie izlašu starti ļāvuši Latvijai pasaules frisbija reitingā pacelties uz 26. pozīciju.

Salaspils jauktā komanda – labākā Eiropā

Sezonas izskaņā vēl vienu lapaspusi Latvijas frisbija vēstures grāmatā ierakstīja “Salaspils MIX” komanda, kas startēja Eiropas klubu čempionātā jauktajā grupā. Jau pirms gada lielākā klubu frisbija čempionāta salaspiliešu vārdu locīja galveno favorītu statusā. To arī Latvijas vienība apliecināja turnīrā, kļūstot par Eiropas čempioniem.

Pie atzinībām šogad tika arī individuāli Latvijas frisbijisti. Lāsma Kublicka tika atzīta par Eiropas gada frisbijisti jauktajā grupā, savukārt Didzis Malderis bija otrs labākais aizsardzībā. Toms Ābeltiņš tika atzīts par otru straujāk progresējušo frisbijistu jauktajā grupā. Savukārt Eiropas simboliskajā izlasē starp astoņiem labākajiem frisbijitiem tikai iekļauti trīs mūsu spēlētāji, kas ir plašākā pārstāvniecība starp visām valstīm. Visas sezonas Eiropas zvaigžņu izlasē iekļāva Lāsmu Kublicku, Robertu Apini un Jāni Bernānu.

Individuāli šajā sezonā jāatzīmē arī Lāsmas Kublickas dalība “Eurostar” tūrē, kur Eiropas zvaigznes pārspēja Amerikas klubu komandas. Kublicka ir vienīgā Latviete, kas startējusi šajā tūrē, un viņa to dara jau otro gadu pēc kārtas.

Jaunas pašmāju sacensības un izaicinājumi

Tikmēr pašmāju sacensībās šogad pirmo reizi risinājās Latvijas un Baltijas apvienotais čempionāts. Sacensībās startēja piecas vīriešu un četras sieviešu komandas, kuras vairums bija pašmāju. Turklāt sieviešu sacensības pēc vairāku gadu pauzes Latvijā atkal notika 7 pret 7 formātā.

Bez visiem jau ierastajiem čempionātiem, šogad tika aizvadīts arī pirmais Latvijas telpu čempionāts jauktajā grupā. Debijas sacensībās startēja desmit komandas. Turklāt debiju piedzīvoja pavisam jauna vienība – “Sportland”.

Ievērojamas izmaiņas notikušas arī federācijas identitātē un tēlā. Šogad publiski tika palaista ilgi gaidītā jaunā Latvijas Frisbija federācijas mājaslapa, kurai ir ne tikai vizuāli pievilcīgāks dizains, bet arī jauna sistēma, kurā iespējams viegli sekot spēles rezultātiem tiešraidē.

Šogad Latvijā notika kopumā trīs frisbija turnīri skolēniem, divi studentiem, Latvijas frisbija līga telpās, divi telpu čempionāti, Baltijā lielākais starptautiskais frisbija turnīrs “Rigas Rudens”, prestižais “Baltic Ultimate Champions Cup indoor” ar rekordaugstu dalībnieku skaitu, vairāki cepures turnīri, Latvijas čempionāts uz zāliena, Latvijas/Baltijas čempionāts uz zāliena un  Latvijas pludmales frisbija čempionāts. Vairāk nekā jebkad iepriekš spēles tika translētas tiešraidē.

Jauns gads, jauni izaucinājumi

Arī nākamais gads solās būt izaicinājumiem bagāts, jo jau janvāra beigās trīs Latvijas komandas startēs pirmajā Eiropas telpu klubu čempionātā. Tāpat Latvijas jauktā izlase startēs pasaules čempionātā Nīderlandē. Savukārt Latvijas U-20 puišu un meiteņu izlases startēs pasaules junioru čempionātā Zviedrijā. Bez lielām sacensībām 2020. gadā neiztikt arī Latvijā – augustā Ogrē risināsies EYUCup sacensības, kas pulcēs reģiona jauktās junioru izlases. Šis Eiropas federācijas rīkotais turnīrs Latvijā notiks pirmo reizi.